TYÚKÓLAK ÉS BERENDEZÉSÜK
A tyúkok részére zárható épület vagy ól, és hozzá csatlakozó bekerített kifutó szükséges. Az igen jól repülő fajták tartásakor felül is zárt (pl. madárhálóval fedett) kifutót kell készíteni. A kifutó talaja jó vízelvezető legyen, mert nincs annál szörnyűbb látvány, mint eső után csűdig a sárban taposó, ázott madarak, amelyek persze a tojófészket és a tojásokat is összesározzák, növelve ezzel a fertőzésveszélyt. A tyúkólban, vagy épületben a tyúkok számára ülőrudakat kell felszerelni, az ülőrudak alatt léc- vagy drótráccsal fedett trágyaaknát célszerű kialakítani. A trágyaaknát elegendő a termelési év végén, vagy az állatok áttelpítésekor kitakarítani. A szagot mérsékelhetjük zeolit vagy szuperfoszfát trágyára szórásával. A kitermelt trágyát felhasználhatjuk a kertben, de vevő is mindig akad rá. Értékesítésig nagyméretű, erősfalú szemeteszsákban lehet tárolni. Az épület elengedhetetlen tartozékai a tojófészkek, amelyeket csendes, nyugodt és sötét helyre tegyünk, de azért jól hozzáférhetők legyenek a tyúknak és a gazdának is.
Etetők és itatók
Az etetők és itatók a kereskedelemben megfelelő minőségben beszerezhetőek. Az etetővel szembeni legfontosabb követelmény, hogy ne legyenek olyan sarkai, ahol megbújik a takarmány és megromolhat, ne legyen feldönthető, ne kaparja ki a takarmányt belőle a tyúk és ne is piszkítson bele. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy a tetején kifeszített dróttal megakadályozzuk a kaparást és azt, hogy mint egy ülőrúdra rátelepedjenek a tyúkok.
Az itató is jól tisztántartható és könnyen kezelhető legyen. A baromfiak részére a gyógyszereket és vitaminokat az ivóvízben célszerű adagolni, ennek a szempontnak is meg kell tehát felelnie az itatónak.
Takarmányozás
A takarmányozás az állattartás legfontosabb eleme. Legegyszerűbb és legbiztonságosabb, ha az állat fajának és hasznosítási irányának megfelelő gyári keveréktakarmányt etetünk, mert akkor biztosak lehetünk benne, hogy hozzájut minden olyan fontos elemhez, amire szüksége van. Viszont a kerti melléktermékek jelenléte arra csábít bennünket - jogosa n - hogy hasznosítsuk ezeket állatainkkal. Ráadásul a szemes eleséget jól lehet tárolni, egyszerűbb megvásárolni, nincs szavatossági ideje, mint a tápnak. Tehát nagyon is érthető az a törekvés, hogy a tápot kisebb-nagyobb mértékben szemes eleséggel és konyhai, kerti hulladékkal kiváltsuk. Itt azonban rögtön ránk hárul a felelősség, hogy olyan takarmányokhoz juttassuk az állatot, amelyben megtalálja az életfenntartáshoz és a termeléshez szükséges táplálóanyagokat. Ahhoz, hogy ennek megfeleljünk képzett takarmányosnak kellene lennünk, s e fejezet keretein is túllépne a szükséges ismeretek leírása. Ezért inkább azt ajánljuk, próbáljunk beszerezni koncentrátumokat, s azt a rajta szerepelő erőírásnak megfelelően hígítsuk szemestakarmánnyal, ha pedig nem jutunk koncentrátumhoz, akkor kínáljunk minél változatosabb takarmányokat állatainknak, és ügyeljünk arra, hogy a termelő tyúkok előtt mindig álljon Futor nevű mészkiegészítő, vagy legalább közönséges kőpor.
A kifutóra járó baromfinál sohasem szabad elmulasztani a f éreghajtást és a külső élősködők irtását. Lehetőleg a kifutóra engedés után 2-3 héten belül adjunk az állatorvos által ajánlott féreghajtót az állatoknak. A külső és belső élősködők nagyon legyengíthetik, visszavethetik a csirkéket, s olyan hatékony és egyszerűen adagolható féreghajtók vannak ma már forgalomban, hogy nem érdemes kockáztatni az állatok egészségét.
(cikk: Bálint Katalin; forrás: http://edenkert.hu) |